Menu

Od czego zacząć dietę wege?

20 sierpnia 2019 - Dietowo
Od czego zacząć dietę wege?

Coraz więcej osób decyduje się na zmianę dotychczasowego sposobu żywienia, dlatego zaczyna rezygnować z mięsa i wybiera wegetarianizm. Choć początki mogą być trudne, ponieważ wiąże się to ze zmianą niektórych nawyków oraz koniecznością spożywania dotąd nieznanych produktów, to jednak przy odrobinie wysiłku można stworzyć bardzo smaczne menu. Ważne jest, tylko żebyśmy wiedzieli, jak zacząć, by dostarczyć wszystkie niezbędne witaminy i mikroelementy.

Stopniowa zmiana diety

Zauważ, że po wielu latach jedzenia mięsa nasz organizm jest do niego już przyzwyczajony. Jednak tak naprawdę chodzi tu o to, że my nie musieliśmy martwić się dostarczanie niektórych składników, ponieważ zjadaliśmy je wraz z produktami pochodzenia mięsnego. Dlatego zalecane jest stopniowe przechodzenie na wegetarianizm, dzięki czemu będziemy mieli więcej czasu na naukę, ale też nie odczujemy żadnych negatywnych skutków nagłej zmiany diety.

Gdzie znaleźć informacje o diecie wege?

Obecnie w Internecie znajdziemy wiele informacji o tym, jak należy się odżywiać, przechodząc na wegetarianizm. Jednak na samym początku może nam być trudno zweryfikować, które poglądy, opinie i przepisy są dobre. Dlatego korzystajmy ze sprawdzonych źródeł, najlepiej takich, które są poparte komentarzami dietetyków, bądź osób, które łączą wegetarianizm z pasją do gotowania. W ten sposób możemy być pewni, że korzystamy z właściwych źródeł. Wiele informacji znajdziemy na stronie http://apetytnapolskie.pl.

Jakie produkty wybierać przy diecie wege?

Bardzo ważne jest to, żebyśmy zwrócili uwagę na właściwe ułożenie diety. W niektórych przypadkach może być diametralnie różna od tego, co jedliśmy dotychczas, tym bardziej, jeżeli bardzo często wybieraliśmy produkty mięsna. Pamiętajmy jednak, że wegetarianizm nie jest nudny, a dzięki niemu otworzymy się na składniki, które przedtem omijaliśmy, bądź po prostu nie znaliśmy. Ważne jest tylko to, żebyśmy stosowali się do niektórych zaleceń, a dzięki temu będziemy mogli być pewni, że spożyjemy dostateczną ilość witamin i składników mineralnych.

Warzywa i owoce

Pamiętajmy o tym, że dzięki owocom i warzywom możemy stworzyć naprawdę niebanalne posiłki. Zwracajmy jednak uwagę na to, że najlepiej, jeżeli będą surowe, np. w formie sałatek, surówek lub soków. Wysoka temperatura, a szczególnie kąpiel w wodzie przyczynia się do niszczenia wielu witamin, więc w przypadku, gdy konieczna jest obróbka termiczna, to wybieraj gotowanie na parze lub w skórce. Poza tym zauważmy, że powinniśmy zjadać min. 80 dag. Warzyw każdego dnia.

Rośliny strączkowe

Przechodząc na wegetarianizm, powinniśmy zaprzyjaźnić się z roślinami strączkowymi, ponieważ są bogate w witaminy, składniki mineralne, a także błonnik. Właśnie z tego powodu twórzmy dania z fasolą, grochem, ciecierzycą itp.

Kasza i ryż

Czasem nie zdajemy sobie sprawę z tego, ile wiele różnych dań możemy stworzyć przy pomocy kaszy, np. jaglanej, jęczmiennej lub gryczanej. Szczególnie ten pierwszy rodzaj nada się nie tylko na lunch, obiad, ale nawet na deser. Natomiast, jeżeli lubimy ryż, to wybierajmy brązowy.

Dlaczego rezygnujemy z mięsa?

Pamiętajmy, że przejście na dietę wege jest naszą indywidualną sprawą, więc nawet jeżeli ktoś z najbliższych tego nie rozumie, to nie zwracajmy na to najmniejszej uwagi. W końcu istnieją różne przyczyny zmiany sposobu żywienia, a czasem może to być spowodowane problemami zdrowotnym. Jednak najczęściej wiąże się z osobistymi poglądami. Zauważmy też, że wegetarianizm wpisuje się też w nurt ekologicznego stylu życia, dlatego coraz więcej osób rezygnuje z jedzenia mięsa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *