Menu

Jak czytać analizę składu ciała?

19 września 2019 - Zdrowie
Jak czytać analizę składu ciała?

Analiza składu ciała, czyli bioimpedancja elektryczna, to badanie, które umożliwia na sprawdzenie masy procentowej poszczególnych parametrów w organizmie. Mowa tutaj o tkance tłuszczowej, tkance mięśniowej, ilości wody oraz wielu innych. Ze względu na swoją charakterystyką analiza składu ciała wykorzystywana jest na szeroką skalę w dietetyce oraz profilaktyce wielu groźnych chorób, takich jak cukrzyca typu II, otyłość czy nadciśnienie tętnicze. W niniejszym artykule tłumaczymy, jak przygotować się do tego badania oraz jak czytać analizę składu ciała. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!

Analiza składu ciała, czyli biomipedancja elektryczna – co to takiego? 

Analiza składu ciała (z angielskiego Bioelectrical Impedance Analysis, w skrócie BIA) jest innowacyjną metodą na dokładne sprawdzenie składu ciała przy użyciu prądu. W takim badaniu wykorzystywany jest fakt, iż wybrane tkanki ludzkiego organizmu posiadają różne ilości procentowy wody, dzięki czemu w różnym stopniu przewodzą one prąd elektryczny. Podczas analizy składu ciała mierzy się procentową ilość tkanki mięśniowej tłuszczowej, wisceralnej (brzusznej), ilość wody w organizmie, całkowitą masę kości oraz dzienne zapotrzebowanie na na energię. W badaniu sprawdza się także oczywiście wiek metaboliczny oraz masę ciała pacjenta.

Jak dokładnie przebiega takie badanie? Pacjent staje na wadze zawierającej elektrody. Potem wysyła ona do organizmu niewielkie impulsy prądy o natężeniu 0,8-1 mA. Dzięki temu większość pacjentów praktycznie w ogóle go nie odczuwa. Warto wiedzieć, że istnieje też inny sposób realizacji tego badania. Pacjent leży w takim przypadku w pozycji leżącej na specjalnej macie. Na skórę jego dłoni bądź stóp nakładane są jednorazowe elektrody. Potem dochodzi do zmierzenia impedancji. Impedancja to wskaźnik informujący o odporności tkanek organizmu na prąd. Przez wszystkie tkanki zawierające odpowiednio dużą ilość wody, impulsy elektryczne przebiegają bez jakichkolwiek problemów. Opory będzie wykazywała tkanka tłuszczowa, ponieważ zawiera ona małą ilość wody.  Analizator składu ciała połączony jest z odpowiednim programem komputerowym wykonującym wszelkie niezbędne obliczenia. Do przeprowadzenia analizy składu ciała potrzebne jest wykonanie wielu zaawansowanych równań.

Gdzie stosuje się analizę składu ciała? 

Analiza składu ciała ma szeroki zakres zastosowań. Najczęściej znajduje ona zastosowanie w dietetyce. Pomaga zapobiegać oraz leczyć nadwagę i otyłość. Wyniki analizy składu ciała pomagają dietetykowi ustalić jadłospis dla danej osoby oraz preferowany zestaw ćwiczeń. Należy pamiętać o tym, że regularne ważenie oraz dbałość o prawidłowy wskaźnik BMI nie zawsze wystarcza do tego, aby być w pełni zdrowym.

Tylko zaawansowany monitoring organizmu w ramach analizy składu ciała daje gwarancję, że będziemy czuli się komfortowo ze swoim ciałem. Metoda analizy składu ciała przydaje się również trenerom personalnym, którzy ustalają swoim klientom dedykowany program ćwiczeń. Stały nadzór nad poszczególnymi parametrami organizmu pozwala na obserwację postępów w zakresie wzrostu masy mięśniowej. Bioimpedancja elektryczna umożliwia również zweryfikowanie zawartości tkanki trzewnej. Jest to tkanka tłuszczowa, która odkłada się w jamie brzusznej. W sytuacji, gdy jest jej zbyt dużo, znacząco wzrasta ryzyko zachorowalności na schorzenia takie jak cukrzyca typu II lub nadciśnienie tętnicze.

Jak czytać analizę składu ciała?

Jak czytać analizę składu ciała? To bardzo proste. Poniżej opisujemy podstawowe normy dotyczące poszczególnych ludzkich tkanek.

Analizator składu ciała InBody – dokładność pomiarów w atrakcyjnej cenie 

Dobry analizator składu ciała w dobrej cenie? Jednym z najlepszych urządzeń tego typu jest InBody. Jest to analizator składu ciała, który wyróżnia się dokładnością pomiarów na poziomie 98%. Jego dodatkową zaletą jest fakt, iż nie wykorzystuje żadnych danych biometrycznych pacjentów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *