Lordoza to skrzywienie kręgosłupa polegające na wygięciu się jego kręgów w stronę brzucha. U człowieka występuje ona w odcinku szyjnym kręgosłupa i odcinku lędźwiowym.
Charakterystyka lordozy
Lordoza potocznie nosi nazwę pleców wklęsłych. Jest to wada postawy tworząca się postępowo i w sposób ciągły. Kręgosłup wygina się w stronę przodu (brzucha) na odcinku lędźwiowym czyli tam gdzie znajduje się dolna część pleców.
Przyczyny
Przyczyn tkwiących w powstawaniu lordozy może być kilka, ale najpopularniejszymi z nich są:
- Brak ruchu i/lub stała nieprawidłowa postawa ciała. Dlatego szczególnie dzieciom zwraca się uwagę, aby prawidłowo chodziły i siedziały.;
- Otyłość.;
- Wada wrodzona.;
- Występowanie jeszcze jednej wady postawy zwanej kifozą czyli zbyt dużym wygięciem się kręgosłupa na zewnątrz w jego środkowej części.;
- Urazy.;
- W następstwie schorzeń lub groźnych chorób na przykład gruźlicy czy zaniku mięśni.
Objawy, leczenie, powikłania
Objawy
Patrząc na człowieka cierpiącego na lordozę ma się wrażenie, że za bardzo próbuje się on wyprostować. W dolnej części pleców, a dokładnie ich środek i pośladki tworzą literę C. Widać też że brzuch jest zbyt wypięty, a plecy wklęsłe. Ponadto pośladki, w przeciwieństwie do zwyczajnych ludzi są bardziej uwypuklone. Często zdarzają się też bóle pleców w odcinku lędźwiowym ponieważ jest on za bardzo obciążony. Lordoza spowodować może także problemy z oddawaniem moczu i kau, drętwienie nóg, odczucia mrowienia i kurczenia się mięśni.
Diagnoza
Lordoza może być zdiagnozowana dwoma metodami – domowym i szpitalnym. W pierwszym przypadku pacjent kładzie się na twardej równej powierzchni na plecach i wsuwa pod nie jedną dłoń na odcinku lędźwiowym. Przy prawidłowej postawie powstała przestrzeń jest niewielka. W momencie jej znacznego wielkości można stwierdzić lordozę patologiczną.
Jeśli chodzi o wizytę w szpitalu, wystarczy wykonać RTG kręgosłupa.
Powikłania
Lordoza, jeśli nie jest leczona, może skończyć się wieloma poważnymi powikłaniami. Wśród nich znajduje się ciągły ból pleców, artretyzm i zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu narządów wewnętrznych, nóg i bioder.
Leczenie
Lordozę na szczęście, w ten czy w inny sposób, da się wyleczyć. W momencie gdy dziecko pochyla się w przód, a wygięcie znika, nie potrzeba wykonywać żadnych poważnych czynności lekarskich. Wystarczą odpowiednie ćwiczenia wykonywane co najmniej 3 razy w tygodniu. Postępująca wada zostanie wtedy zatrzymana.
Dopiero gdy schylanie się do przodu nie pomaga, a w obrębie skrzywienia występuje ból, czy inne powikłania wymienione powyżej, konieczne jest wybranie się do lekarza. W zależności od tego jak bardzo wygięty jest odcinek lędźwiowy zazwyczaj dostaje się skierowanie na gimnastykę korekcyjną. Ma ona sprawić, że lordoza spłaszczy się. Przy obecności bólu i słabych mięśni tułowia dodane do ćwiczeń mogą zostać leki przeciwbólowe i fizykoterapia. Czasami pomoże też gorset ortopedyczny zmuszający ciało do prawidłowej postawy. W naprawdę kryzysowych sytuacjach takich jak uciskanie narządów wewnętrznych lub brak mobilności, konieczna jest operacja.