Menu

Jakie są skrzywienia kręgosłupa?

24 lutego 2018 - Zdrowie
Jakie są skrzywienia kręgosłupa?

Lordoza to skrzywienie kręgosłupa polegające na wygięciu się jego kręgów w stronę brzucha. U człowieka występuje ona w odcinku szyjnym kręgosłupa i odcinku lędźwiowym.

Charakterystyka lordozy

Lordoza potocznie nosi nazwę pleców wklęsłych. Jest to wada postawy tworząca się postępowo i w sposób ciągły. Kręgosłup wygina się w stronę przodu (brzucha) na odcinku lędźwiowym czyli tam gdzie znajduje się dolna część pleców.

Przyczyny

Przyczyn tkwiących w powstawaniu lordozy może być kilka, ale najpopularniejszymi z nich są:

Objawy, leczenie, powikłania

Objawy

Patrząc na człowieka cierpiącego na lordozę ma się wrażenie, że za bardzo próbuje się on wyprostować. W dolnej części pleców, a dokładnie ich środek i pośladki tworzą literę C. Widać też że brzuch jest zbyt wypięty, a plecy wklęsłe. Ponadto pośladki, w przeciwieństwie do zwyczajnych ludzi są bardziej uwypuklone. Często zdarzają się też bóle pleców w odcinku lędźwiowym ponieważ jest on za bardzo obciążony. Lordoza spowodować może także problemy z oddawaniem moczu i kau, drętwienie nóg, odczucia mrowienia i kurczenia się mięśni.

Diagnoza

Lordoza może być zdiagnozowana dwoma metodami – domowym i szpitalnym. W pierwszym przypadku pacjent kładzie się na twardej równej powierzchni na plecach i wsuwa pod nie jedną dłoń na odcinku lędźwiowym. Przy prawidłowej postawie powstała przestrzeń jest niewielka. W momencie jej znacznego wielkości można stwierdzić lordozę patologiczną.

Jeśli chodzi o wizytę w szpitalu, wystarczy wykonać RTG kręgosłupa.

Powikłania

Lordoza, jeśli nie jest leczona, może skończyć się wieloma poważnymi powikłaniami. Wśród nich znajduje się ciągły ból pleców, artretyzm i zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu narządów wewnętrznych, nóg i bioder.

Leczenie

Lordozę na szczęście, w ten czy w inny sposób, da się wyleczyć. W momencie gdy dziecko pochyla się w przód, a wygięcie znika, nie potrzeba wykonywać żadnych poważnych czynności lekarskich. Wystarczą odpowiednie ćwiczenia wykonywane co najmniej 3 razy w tygodniu. Postępująca wada zostanie wtedy zatrzymana.

Dopiero gdy schylanie się do przodu nie pomaga, a w obrębie skrzywienia występuje ból, czy inne powikłania wymienione powyżej, konieczne jest wybranie się do lekarza. W zależności od tego jak bardzo wygięty jest odcinek lędźwiowy zazwyczaj dostaje się skierowanie na gimnastykę korekcyjną. Ma ona sprawić, że lordoza spłaszczy się. Przy obecności bólu i słabych mięśni tułowia dodane do ćwiczeń mogą zostać leki przeciwbólowe i fizykoterapia. Czasami pomoże też gorset ortopedyczny zmuszający ciało do prawidłowej postawy. W naprawdę kryzysowych sytuacjach takich jak uciskanie narządów wewnętrznych lub brak mobilności, konieczna jest operacja.

Czytaj: Lordoza – przyczyny, objawy, leczenie

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *