Sól fizjologiczna – jej zastosowanie raczej kojarzy się z medycyną niż z kosmetologią, choć doskonale sprawdza się także podczas zabiegów codziennej pielęgnacji. Nazywana jest również płynem fizjologicznym. Jest to wodny roztwór chlorku sodu, stanowiącego jeden z głównych składników soli kuchennej. Ma stężenie 0,9 % i można ją kupić w każdej aptece. Najczęściej sprzedaje ją się w niewielkich ampułkach, ponieważ szybko traci sterylność i może ulec nadkażeniu bakteriami.
Najczęstsze zastosowania soli fizjologicznej
Zastosowanie soli fizjologicznej zwykle łączymy z medycyną. Stosowana jest w medycynie jako kroplówka nawadniająca, zwłaszcza po wymiotach, biegunce, oparzeniach czy po operacjach, ponieważ jest w stanie uzupełnić niedobór elektrolitów. Nie powoduje ona podrażnień, dlatego medycy często stosują ją do przemywania.
Sól fizjologiczną stosuje się także do rozrabiania niektórych leków, które są podawane dożylnie lub w zastrzykach. Płyn ten ma również zastosowania domowe, a stosowany jest najczęściej przez rodziców małych dzieci. Służy im do walki z przesuszeniem śluzówek nosa u dzieci, które zwykle zdarzają się jesienią i zimą. Można ją stosować do inhalacji, w celu uporania się z kaszlem.
Najpopularniejsze zastosowania soli fizjologicznej:
- przemywanie uszu oraz lekkich ran
- nawilżanie śluzówki nosa
- przemywanie oczu
- inhalacje oraz nebulizacje
Kosmetyczne zastosowania soli fizjologicznej
- Sól fizjologiczna sprawdzi się w codziennym oczyszczaniu skóry. Nie podrażania skóry ani jej nie uczula, ponadto nie zmienia jej odczynu pH. Niektóre internautki polecają ją jako delikatniejszy zamiennik płynu micelarnego, choć pewnym jest to, że nie poradzi sobie z usunięciem wodoodpornego makijażu.
- Sól fizjologiczna działa kojąco na podrażnienia oczu i skóry. Zaczerwienione oczy można przemywać wacikami nasączonymi solą fizjologiczną lub robić z nich kompres. Dermatolodzy polecają sól fizjologiczną przy wyprysku alergicznym. Skóra wtedy bardzo swędzi, a przemywanie jej wacikiem nasączonym solą fizjologiczną może złagodzić swędzenie oraz związany z nim dyskomfort.
- Sól fizjologiczna może być składnikiem domowych kosmetyków. Płyn ten jest obojętny dla skóry, dlatego z powodzeniem można łączyć go z wyciągami roślinnymi o konkretnym działaniu pielęgnacyjnym. Dzięki temu można stworzyć domowy tonik. Popularne jest też stosowanie soli fizjologicznej jako składnika domowych maseczek.
- Sól fizjologiczną stosuje się także w gabinetach kosmetycznych. Używa się jej podczas zabiegu oksybrazji, czyli peelingu wodno-tlenowego. Sól fizjologiczna jest tu potrzebna przede wszystkim do tego, aby nie dopuścić do podrażnienia skóry.
- Sól fizjologiczna ma zastosowanie w medycynie estetycznej. Amerykański lekarz wymyślił zabieg powiększania piersi za pomocą soli fizjologicznej, którą wstrzykuje się w piersi. Wypełnia ona tkanki i powiększa biust na 24 godziny, dzięki czemu kobiety mogą zastanowić się, czy nowy, większy biust przypadnie im do gustu, zanim poddadzą się prawdziwemu zabiegowi.