Menu

Sól fizjologiczna – właściwości i najczęstsze zastosowania

22 lutego 2018 - Uroda
Sól fizjologiczna – właściwości i najczęstsze zastosowania

Sól fizjologiczna – jej zastosowanie raczej kojarzy się z medycyną niż z kosmetologią, choć doskonale sprawdza się także podczas zabiegów codziennej pielęgnacji. Nazywana jest również płynem fizjologicznym. Jest to wodny roztwór chlorku sodu, stanowiącego jeden z głównych składników soli kuchennej. Ma stężenie 0,9 % i można ją kupić w każdej aptece. Najczęściej sprzedaje ją się w niewielkich ampułkach, ponieważ szybko traci sterylność i może ulec nadkażeniu bakteriami.

Najczęstsze zastosowania soli fizjologicznej

Zastosowanie soli fizjologicznej zwykle łączymy z medycyną. Stosowana jest w medycynie jako kroplówka nawadniająca, zwłaszcza po wymiotach, biegunce, oparzeniach czy po operacjach, ponieważ jest w stanie uzupełnić niedobór elektrolitów. Nie powoduje ona podrażnień, dlatego medycy często stosują ją do przemywania.

Sól fizjologiczną stosuje się także do rozrabiania niektórych leków, które są podawane dożylnie lub w zastrzykach. Płyn ten ma również zastosowania domowe, a stosowany jest najczęściej przez rodziców małych dzieci. Służy im do walki z przesuszeniem śluzówek nosa u dzieci, które zwykle zdarzają się jesienią i zimą. Można ją stosować do inhalacji, w celu uporania się z kaszlem.

Najpopularniejsze zastosowania soli fizjologicznej:

Kosmetyczne zastosowania soli fizjologicznej

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *