Czym jest kreatynina?
Kreatynina jest chemicznym produktem odpadowym kreatyny, aminokwasu wytwarzanego przez wątrobę i przechowywanego w wątrobie. Kreatynina jest wynikiem prawidłowego metabolizmu mięśni. Substancje chemiczne dostaje się do krwioobiegu po rozpadzie. Nerki usuwają je z krwi. Kreatynina następnie jest wydalana przez ciało poprzez oddawanie moczu.
Ten proces pomaga organizmowi utrzymać prawidłowy poziom kreatyniny. Jednak czasami rutynowe badania krwi lub moczu mogą ujawnić niski lub wysoki poziom kreatyniny. Normalne poziomy różnią się w zależności od wielkości ciała i masy mięśniowej. Na przykład normalny zakres dla mężczyzn wynosi od 0,6 do 1,2 mg / dl, a normalny zakres dla kobiet wynosi od 0,5 do 1,1 mg / dl.
Objawy i przyczyny niskiego poziomu kreatyniny
Objawy związane z niskim poziomem kreatyniny zależą od schorzenia podstawowego. Niski poziom kreatyniny może być spowodowany:
- Chorobą mięśni, taka jak dystrofia mięśniowa. Objawy choroby mięśni obejmują ich osłabienie, sztywność oraz ból przy zaawansowanym wysiłku.
- Choroba wątroby. Słaba czynność wątroby wpływa na produkcję kreatyny, która może powodować niski poziom kreatyniny. Objawy obejmują żółtaczkę, ból brzucha i obrzęk oraz blade, krwawe stolce.
- Nadmierna utrata wody. Ciąża, nadmiar wody i niektóre leki mogą to powodować.
Związku z tym, że rozpad tkanki mięśniowej powoduje powstawanie kreatyniny, niskie poziomy tych odpadów chemicznych często występują u osób o niskiej masie mięśniowej. Jednak nie zawsze oznacza to poważny problem zdrowotnym.
Zmniejszenie masy mięśniowej jest powszechne u osób starszych, ponieważ większość ludzi z wiekiem traci masę mięśniową. Niska masa mięśniowa może również wynikać z niedożywienia – anoreksja, bulimia oraz z diety niskobiałkowej.
Niski a wysoki poziom kreatyniny
Przyczyny niskiej kreatyniny różnią się od przyczyn wysokiego stężenia kreatyniny. Poziomy kreatyniny również odgrywają rolę w ocenie czynności nerek. Kiedy kreatynina zaczyna gromadzić się w organizmie, lekarze muszą przeprowadzić testy, aby sprawdzić potencjalne problemy z nerkami.
Możliwe przyczyny wyższego poziomu kreatyniny obejmują:
- uszkodzenie nerek lub niewydolność nerek,
- infekcje nerek,
- zmniejszony przepływ krwi do nerek,
Wysoki poziom kreatyniny może wywołać:
- nudności,
- wymioty,
- zmęczenie,
- problemy w oddawaniu moczu,
- wysokie ciśnienie krwi,
- bóle w klatce piersiowej,
- skurcze mięśni.
Jak zdiagnozować niski poziom kreatyniny
Podstawowym badaniem przy diagnozowaniu poziomu kreatyniny jest test z surowicy, który mierzy jej ilość. Inną opcją jest test na obecność kreatyniny w moczu. W przypadku potwierdzenia niskiego poziomu kreatyniny lekarz może zlecić rozszerzoną diagnostykę w celu wykluczenia choroby mięśni. W tym celu, bardzo często wykonuje się biopsje mięśni lub test enzymów mięśniowych.
Leczenie niskiego poziomu kreatyniny
Możliwości leczenia niskiego poziomu kreatyniny zależą od źródła problemu. W przypadku choroby mięśniowej leczenie koncentruje się na redukcji bólu, osłabienia oraz likwidowania zwyrodnień. Pacjentom zaleca się przyjmowanie kortykosteroidów, które poprawiają siłę mięśni oraz jakość życia.
Niski poziom kreatyniny może także pojawić się u kobiet w ciąży. W takim przypadku parametry powinny się znormalizować po porodzie.