Menu

Kreatynina – czym jest, objawy, przyczyny i leczenie niskiego poziomu

21 lutego 2018 - Zdrowie
Kreatynina – czym jest, objawy, przyczyny i leczenie niskiego poziomu

Czym jest kreatynina?

Kreatynina jest chemicznym produktem odpadowym kreatyny, aminokwasu wytwarzanego przez wątrobę i przechowywanego w wątrobie. Kreatynina jest wynikiem prawidłowego metabolizmu mięśni. Substancje chemiczne dostaje się do krwioobiegu po rozpadzie. Nerki usuwają je z krwi. Kreatynina następnie jest wydalana przez ciało poprzez oddawanie moczu.

Ten proces pomaga organizmowi utrzymać prawidłowy poziom kreatyniny. Jednak czasami rutynowe badania krwi lub moczu mogą ujawnić niski lub wysoki poziom kreatyniny. Normalne poziomy różnią się w zależności od wielkości ciała i masy mięśniowej. Na przykład normalny zakres dla mężczyzn wynosi od 0,6 do 1,2 mg / dl, a normalny zakres dla kobiet wynosi od 0,5 do 1,1 mg / dl.

Objawy i przyczyny niskiego poziomu kreatyniny

Objawy związane z niskim poziomem kreatyniny zależą od schorzenia podstawowego. Niski poziom kreatyniny może być spowodowany:

Związku z tym, że rozpad tkanki mięśniowej powoduje powstawanie kreatyniny, niskie poziomy tych odpadów chemicznych często występują u osób o niskiej masie mięśniowej. Jednak nie zawsze oznacza to poważny problem zdrowotnym.

Zmniejszenie masy mięśniowej jest powszechne u osób starszych, ponieważ większość ludzi z wiekiem traci masę mięśniową. Niska masa mięśniowa może również wynikać z niedożywienia – anoreksja, bulimia oraz z diety niskobiałkowej.

Niski a wysoki poziom kreatyniny

Przyczyny niskiej kreatyniny różnią się od przyczyn wysokiego stężenia kreatyniny. Poziomy kreatyniny również odgrywają rolę w ocenie czynności nerek. Kiedy kreatynina zaczyna gromadzić się w organizmie, lekarze muszą przeprowadzić testy, aby sprawdzić potencjalne problemy z nerkami.

Możliwe przyczyny wyższego poziomu kreatyniny obejmują:

Wysoki poziom kreatyniny może wywołać:

Jak zdiagnozować niski poziom kreatyniny

Podstawowym badaniem przy diagnozowaniu poziomu kreatyniny jest test z surowicy, który mierzy jej ilość. Inną opcją jest test na obecność kreatyniny w moczu. W przypadku potwierdzenia niskiego poziomu kreatyniny lekarz może zlecić rozszerzoną diagnostykę w celu wykluczenia choroby mięśni. W tym celu, bardzo często wykonuje się biopsje mięśni lub test enzymów mięśniowych.

Leczenie niskiego poziomu kreatyniny

Możliwości leczenia niskiego poziomu kreatyniny zależą od źródła problemu. W przypadku choroby mięśniowej leczenie koncentruje się na redukcji bólu, osłabienia oraz likwidowania zwyrodnień. Pacjentom zaleca się przyjmowanie kortykosteroidów, które poprawiają siłę mięśni oraz jakość życia.

Niski poziom kreatyniny może także pojawić się u kobiet w ciąży. W takim przypadku parametry powinny się znormalizować po porodzie.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *