Poltram combo to silny lek przeciwbólowy stosowany między innymi w terapii chorób przewlekłych o podłożu neurologicznym lub onkologicznym. W poniższym poradniku wskazane zostaną najważniejsze informacje na temat niniejszego preparatu. Przedstawiona zostanie jego krótka charakterystyka, sposób dawkowania oraz niektóre przeciwwskazania i skutki uboczne wynikające z jego stosowania.
Poltram combo – charakterystyka i przeznaczanie
Poltram combo to preparat wydawany wyłącznie na receptę, stosowany w terapii silnego bólu o charakterze dużym lub umiarkowanym. Substancjami czynnymi zawartymi w niniejszym leku są paracetamol (obecny w większości tabletek o działaniu przeciwbólowym) oraz tramadol (silny lek opioidowy). Niniejszy preparat dostępny jest w formie tabletek powlekanych, zażywanych w drogą doustną.
Poltram combo – skład i działanie
Poltram combo stworzony został na bazie dwóch substancji czynnych:
- chlorowodorku tramadolu; oraz
- paracetamol.
Niniejszy preparat skutecznie oddziałuje na receptory opioidowe, a jego szacowana siła działania stanowi około 1/6 do 1/10 dawki morfiny. Tramadol skutecznie wpływa bowiem na komunikację miedzy komórkami nerwowymi oddziałując tym samym na hamowanie procesu wychwytu zwrotnego noradrenaliny. Ponadto, niniejszy lek zwiększa uwalnianie serotoniny, zmniejszając tym samym nieprzyjemne doznania związane z odczuwaniem bólu.
Poltram combo – dawkowanie
Dawkę oraz częstotliwość z jaką przyjmować należy niniejszy lek ustala nasz lekarz prowadzący. Niemniej jednak, minimalna odległość czasowa między przyjmowaniem kolejnych dawek leku powinna wynosić ponad sześć godzin. Nie wolno również przyjmować więcej niż osiem tabletek Poltram combo na dobę. W czasie terapii należy również wstrzymać się od spożywania alkoholu oraz innych substancji odurzających, które w połączeniu z niniejszym lekiem mogą stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia.
Poltram combo – przeciwwskazania i skutki uboczne
Wśród najważniejszych przeciwwskazań związanych z przyjmowaniem niniejszej substancji możemy wyróżnić:
- nadwrażliwość lub alergię na którąkolwiek z zawartych w leku substancji;
- padaczkę (nie poddającą się leczeniu);
- niewydolność wątroby;
- ostre zatrucie alkoholem lub innymi substancjami o działaniu odurzającym;
- stosowanie leków z grupy MAO (stosowane głównie w terapii depresji oraz choroby Parkinsona).
Wśród skutków ubocznych związanych z przyjmowaniem niniejszego preparatu możemy wyróżnić:
- bardzo często: nudności, senność oraz zawroty głowy;
- często: zaparcia, biegunkę, ból brzucha, wymioty, suchość w jamie ustnej, ból głowy;
- rzadziej: przyspieszenie tętna, trudności w oddawaniu moczu, mrowienie w kończynach, drżenie mięśni, zaburzenie pamięci i nastroju, ból w klatce piersiowej.