Menu

Jak powstaje podagra?

27 lutego 2018 - Zdrowie
Jak powstaje podagra?

Dna moczanowa spowodowana jest odkładaniem się w tkankach kryształów moczanu sodu. Najczęściej ma to miejsce w stawach, co objawia się silnym bólem, obrzękiem oraz ograniczeniem ruchomości. W zaawansowanej chorobie dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia stawu, a także zajęcia innych narządów (uszkodzenia nerek, tworzenia się guzków dnawych czy kamicy moczowej).

Odkładanie się kryształów moczanu sodu w stawach i w innych miejscach wynika ze zwiększonego stężenia kwasu moczowego (jest to tak zwane zjawisko hiperurykemii). Sytuacja ta jest skutkiem nadmiernej produkcji kwasu moczowego lub jego zmniejszonego wydalania z organizmu.

Objawy choroby

Dna moczanowa najczęściej rozpoczyna się atakiem zapalenia pojedynczego stawu. Zazwyczaj jest to stan podstawy palucha, ale czasami zdarza się, że jest to inny obszar. Bardzo silny ból pojawia się przede wszystkim w nocy, jest trudny do zniesienia, a staw jest bardzo obrzęknięty. Skóra po niedługim czasie staje się zaogniona i czerwona, a potem następuje złuszczanie się naskórka.

Po kilkunastu dniach najczęściej atak ustępuje – jeśli jednak nie wdroży się odpowiedniego leczenia, ataki powracają i zajmują kolejne stawy. Dlatego też bardzo ważne jest podjęcie wczesnej diagnostyki oraz szybka reakcja ze strony lekarza.

Czynniki sprzyjające występowaniu dny moczanowej

Dnie moczanowej często towarzyszą inne choroby cywilizacyjne, takie jak nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, cukrzyca czy zaburzenia lipidowe. Bardzo często dnie towarzyszy również otyłość.

Wśród czynników, które sprzyjają wystąpieniu choroby można wyróżnić między innymi:

Innymi czynnikami, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia u osoby dny moczanowej jest chroniczne odwodnienie, przewlekłe zakażenia, nieodpowiednia dieta (spożywanie wielu produktów bogatych w puryny – między innymi mięso, podroby, owoce morza). Ryzyko wystąpienia choroby zwiększa się także u osób po przeszczepie narządów, a także wśród osób nadużywających alkoholu.

Sposoby leczenia dny moczanowej

W leczeniu schorzenia bardzo ważną rolę odgrywa zmiana sposobu życia. Mowa tutaj przede wszystkim o utrzymaniu prawidłowej masy ciała, a także pilnowanie właściwej diety. Unikanie produktów zwiększających stężenie kwasu moczowego zapobiega atakom choroby i zmniejsza ryzyko jej nawrotu. Ważne jest także odpowiednie nawodnienie organizmu (wypijanie co najmniej 2 litrów płynów dziennie), a także ograniczenie w spożywaniu alkoholu.

Leczenie farmakologiczne jest stosowane w zależności od fazy choroby i stopnia jej zaawansowania.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *