Menu

Woda w kolanie – jakie są objawy, co powoduje, czynniki ryzyka

25 lutego 2018 - Zdrowie
Woda w kolanie – jakie są objawy, co powoduje, czynniki ryzyka

Każdy człowiek posiada niewielką ilość płynu w swoich stawach.  Płyn ten odpowiada za naturalny system smarowania, który zmniejsza tarcie i pomaga w promowaniu płynnej rotacji stawów.

Przeciek stawowy występuje, gdy zbyt dużo płynu gromadzi się wokół stawu. Kiedy zdarza się to w kolanie, jest powszechnie określane jako obrzęk kolana lub woda w kolanie. Może to być wynikiem urazu, infekcji lub stanu medycznego.

Jakie są objawy?

Przez większość czasu woda na kolanie dotyka tylko jednego kolana. Można zauważyć uczucie ciężkości w stawie, które będzie wyglądać puszysto w porównaniu z innym kolanem.

Inne objawy to:

Ponadto, woda na kolanie może utrudnić chodzenie, wchodzenie po schodach lub wykonywanie innych codziennych czynności.

Co powoduje wodę w kolanie?

Istnieje kilka powodów, które mogą przyczynić się do nagromadzenia wody w kolanie. Niektóre z nich to:

Płyn składa się zwykle z białych krwinek i niektórych uwolnionych chemikaliów, a także czerwonych krwinek i naturalnych smarów. Podczas urazu kolana, naturalną reakcją organizmu jest wytworzenie płynów, aby go chronić. Czasami po prostu jest za dużo płynu.

Czynniki ryzyka

Każdy może nadwerężyć kolano lub doznać nieoczekiwanych obrażeń. Jednak istnieją pewne czynniki, które mogą zwiększyć ryzyko pojawienia się wody w kolanie:

Jak leczyć wodę w kolanie?

Przyczyna nagromadzenia się wody w kolanie determinuje jego leczenie, które może obejmować między innymi:

Jeśli staw kolanowy nie reaguje dobrze na inne leczenie, konieczne może być chirurgiczne usunięcie worka. Operacja wymiany stawu kolanowego jest opcją w najcięższych przypadkach.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *