Menu

Co można wykryć badając krew?

24 lutego 2018 - Zdrowie
Co można wykryć badając krew?

     Morfologia krwi jest to bardzo często wykonywane badanie. Nie jest ono w ogóle inwazyjne, jest ono również bardzo bezpieczne dla człowieka. Warto wiedzieć, iż morfologia może być wykonywana nawet u małych dzieci, jak i również u schorowanych osób. Bardzo często w ten właśnie sposób można wykryć różne choroby, niekiedy bardzo poważne. Zdecydowaniem warto się badać za pomocą tego badania.

Morfologia – ważne badanie w profilaktyce chorób

            Morfologią krwi nazywane jest badanie, którego wyniki pokazują zawartość poszczególnych typów komórek krwi. Pobierane jest tylko pięć mililitrów krwi żylnej, przez nakłucie żyły w zgięciu łokciowym. Badanie to obejmuje liczbę poszczególnych krwinek, mianowicie krwinek czerwonych czyli erytrocytów, krwinek białych czyli leukocytów oraz również krwinek płytkowych. Morfologia krwi – o czym mówi badanie? Nad tym pytaniem zastanawia się wiele osób. Otóż, dzięki temu badaniu można sprawdzić stan naszego organizmu. Komórki, które krążą w naszej krwi, dobrze, aby były w jak najlepszym stanie, gdyż mają one funkcje obronne, oczyszczające ale także karmią organizm i nawet potrafią same się odrodzić. Właśnie te komórki sprawdzane są poprzez to badanie. Warto również wiedzieć, iż możemy zadbać o komórki, prawidłowo się żywiąc i dbając o prawidłową dietę. Co można wykryć za pomocą morfologii? Dzięki morfologii można wykryć następujące schorzenia, takie jak:

Morfologia – jak często wykonywać badanie?

              Zalecane jest, aby przynajmniej jeden raz do roku każdy poddał się badaniu krwi, jakim jest morfologia. Natomiast osoby narażone na jakieś poważne obciążenia genetyczne powinny się badać i częściej. W obecnych czasach wyniki takich badań są precyzyjne i wiarygodne. Wyniki otrzymujemy w formie komputerowego wydruku. Możemy odczytać z niego wszystkie normy. Próbkę krwi oddaje się z reguły rano oraz na czczo. Warto również wiedzieć, iż morfologię wykonuje się zazwyczaj na czczo. Są natomiast przypadki gdy morfologię wykonuje się na przykład po uprzednim spożyciu glukozy. Jest to badanie, które wykonują na przykład kobiety w ciąży. W ten sposób można sprawdzić czy nie ma się na przykład cukrzycy. Jest to bardzo istotne badanie. Morfologia jest bardzo często wykonywana u osób chorych na poważne choroby, na przykład na nowotwory. Ona pozwala kontrolować stan każdego pacjenta. Morfologia jest zawsze wykonywana przez wyspecjalizowany personel, który posiada odpowiednie uprawnienia do przeprowadzenia badania. Na niektóre wyniki czeka się 24 godziny, na inne niekiedy i 2 tygodnie. Wszystko zależy od charakteru wykonywanego badania.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *