Menu

Jak pozbyć się wrzodów na skórze?

21 lutego 2018 - Zdrowie
Jak pozbyć się wrzodów na skórze?

Czyrak powstaje na skórze i przyjmuje postać bolesnego guzka o ropnym lub surowiczym wypełnieniu. Pojawiać może się w wielu miejscach na ciele, pojedynczo lub w grupach. Jest to schorzenie nieestetyczne, lecz niegroźne, a odpowiednio leczone znika szybko, bez powikłań i nawrotów.

Czyrak i jego objawy

Czyrak jest ropnym zapaleniem mieszka włosowego. Pojawia się najczęściej w miejscach, gdzie skóra nadmiernie się poci lub jest narażona na tarcie, czyli na pośladkach, plecach, na karku oraz w pachwinach. Sporadycznie może pojawić się na twarzy lub w uchu. Czyrak umiejscowiony na powiece oka nosi nazwę jęczmienia.

Objawy czyraka są charakterystyczne. Początkowo pojawia się zaczerwienienie i niewielki guzek, który z czasem wypełnia się surowiczą treścią i staje się bolący. W stadium zaawansowanym może wystąpić zaczerwienienie okolicy czyraka, które świadczy o wystąpieniu infekcji. Towarzyszyć mu będzie złe samopoczucie, podwyższona temperatura ciała oraz powiększone węzły chłonne.

Czyrak najczęściej samoistnie otwiera się i wypływa z niego ropa lub zostaje on wchłonięty przez ciało. Niekiedy pozostaje po nim ślad, niewielkie zbliznowacenie. Mimo samoistnego zniknięcia zawsze pozostaje ryzyko ponownego pojawienia się czyraka, gdy warunki będą sprzyjające.

Przyczyny powstawania czyraka

Przyczyną powstawania czyraków są bakterie, głównie gronkowiec złocisty, którego nosicielem jest jedna trzecia ludności świata. Występuje on na skórze, błonach śluzowych i w mieszkach włosowych. Do organizmu przedostaje się poprzez otarcia lub niewielkie ranki, atakując włosy, wnika do mieszka włosowego.

Skłonność do czyraków występuje w stanach obniżonej odporności, u osób z cukrzycą lub choroba nowotworową. Narażone są też osoby otyłe, z chorobami włosów lub skóry, osoby starsze, małe dzieci oraz alkoholicy. Zakażeniu sprzyja również zły stan higieny, złe odżywianie oraz podrażnienia skóry np. substancjami chemicznymi.

Leczenie czyraka

Niewielki i pojedyncze czyraki mogą zanikać samoistnie. W początkowym stadium czyraka można próbować leczyć sposobami domowymi, poprzez wykonanie opatrunku ze środkiem odkażającym. Następnie można przyłożyć maść z siarką, zastosować przemywanie spirytusem salicylowym lub nałożyć maść z antybiotykiem. W żadnym przypadku nie wolno czyraka wyciskać lub nacinać. Drenaż pojedynczego czyraka może zostać przeprowadzony tylko przez lekarza.
Czyrak pojawiający się na twarzy, oku, czy na narządach płciowych powinien być zawsze skonsultowany z lekarzem i odpowiednio leczony. Zaniedbanie tego może prowadzić do nieprzyjemnych w skutkach powikłań, zagrażających zdrowiu, a nawet życiu.

Jak uniknąć czyraka?

Czyrak, mimo że jest zjawiskiem powszechnym, to nie powinien być bagatelizowany, ponieważ jest bardzo zaraźliwy. Dlatego, by uniknąć zakażenia, należy dbać o higienę, a po przebytym zakażeniu dokładnie wyprać i zdezynfekować pościel oraz przedmioty mające kontakt z czyrakiem. Pomoże to uniknąć nawrotów zakażenia, a w trakcie choroby pozwoli uniknąć zakażenia czyraka. Należy też obserwować swój organizm, gdyż nawracające czyraki mogą świadczyć o istnieniu choroby ogólnoustrojowej, metabolicznej lub immunologicznej.

Sprawdź również: Czyrak – Leczenie domowe

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *