Menu

Arginina – co to jest, gdzie można dostać, jak działa

20 lutego 2018 - Zdrowie
Arginina – co to jest, gdzie można dostać, jak działa

Co to jest arginina?

Argininy lub L-argininy, są jednym z 20 aminokwasów, które można uzyskać z produktów białkowych spożywanych w diecie. To typowy pół-niezbędny aminokwas. Oznacza to, że zwykle można uzyskać wystarczającą ilość z diety samodzielnie.

Jeśli ma się dobrze zbilansowaną dietę, dodatkowe przyjmowanie suplementu argininy nie jest konieczne. Jeśli jednak cierpi się na pewne schorzenia, lekarz rodzinny może zlecić jej przyjmowanie. W niektórych okolicznościach przyjmowanie suplementów argininy może zwiększyć ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych.

Gdzie można dostać argininę?

Arginina znajduje się w kilku różnych produktach spożywczych, w tym:

Na przykład, indyk, pestki dyni, orzeszki ziemne i soja są bogatym źródłem argininy.

Większość ludzi może uzyskać wystarczającą ilość argininy z dobrze zbilansowanej diety. Jednak suplementy argininy są również dostępne w postaci tabletek doustnych lub zastrzyków. Każda decyzja o dodatkowym przyjmowaniu tego preparatu powinna być konsultowana z lekarzem, ponieważ może on pomóc w ocenie potencjalnych korzyści dla zdrowia i ryzyka.

Jak działa arginina?

Organizm człowieka wykorzystuje argininę do syntezy tlenku azotu. Tlenek azotu pomaga rozluźnić i rozszerzyć naczynia krwionośne. To z kolei jest  ważne dla regulacji przepływu krwi.

Lekarz może zalecić jedzenie pokarmów bogatych w argininę lub suplementów argininy, jeśli pacjent posiada pewne schorzenia, które wpływają na naczynia krwionośne i serce. Na przykład, suplementacja jest zalecana w leczeniu choroby wieńcowej, choroby naczyń obwodowych czy w zaburzeniach erekcji. W innych przypadkach suplementy argininy mogą zwiększać ryzyko wystąpienia problemów z sercem.

Pozytywny wpływ na układ krążenia

Suplementacja argininy może przynosić pewne korzyści osobom z niektórymi schorzeniami sercowo-naczyniowymi. Na przykład mogą pomóc w leczeniu:

Suplementy argininowe mogą również mieć korzyści dla osób cierpiących na chorobę naczyń obwodowych (PVD). Stan ten rozwija się, gdy tętnice zwężają się i zmniejszają przepływ krwi do kończyn. Większość osób z PVD rozwija je w nogach.

Z drugiej strony, lekarze ostrzegają, że przyjmowanie suplementów argininy po ataku serca może pogorszyć stan zdrowia. W rzeczywistości zwiększają ryzyko śmierci po zawale serca . Konieczne są dalsze badania w celu oceny korzyści i ryzyka. Dopóki nie zostaną rozwiązane potencjalne problemy związane z bezpieczeństwem, należy unikać przyjmowania suplementów argininy po zawale serca.

Zaburzenia erekcji

Wiele przypadków zaburzeń erekcji może wiązać się z chorobą serca. Problemy z naczyniami krwionośnymi mogą zmniejszyć przepływ krwi do prącia. Może to utrudnić rozwój i utrzymanie erekcji.

Niektóre badania sugerują, że suplementy argininy mogą pomóc poprawić przepływ krwi przez ciało. Z powodu tych rzekomych korzyści, lekarze czasami przepisują suplementy argininy w leczeniu zaburzeń erekcji. W rzeczywistości, wczesne badania wykazały, że suplementy argininy mogą pomóc złagodzić częstotliwość erekcji u mężczyzn z niskim poziomem azotanów.

Inne zastosowania

Ostatnie badania sugerują, że suplementy argininy mogą również przynosić inne korzyści:

Na podstawie: L-arginina- właściwości, dawkowanie i wpływ na organizm

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *